Na jednom webu se píše: "20% úsilí dává 80% výsledku a zbývajících 80% úsilí - pouze 20% výsledku". Což je formálně pravda, zejména pokud považujeme slovo "zbývající" za bezvýznamné. Pokud to slovo bezvýznamné není, měli bychom zjistit, jak to je v praxi.
Všeobecně uznávané pojetí Paretova pravidla říká "80% důsledků pramení z 20% příčin". Jak známo, je to empirický závěr zobecňující obvyklou podobu jevů, které nás zajímají. A protože v praxi nás nejvíce zajímají peníze a zisky, dost často to souhlasí - většina tržeb (obvykle i užitku, což není totéž) pochází od menšiny zákazníků.
Potud nemáme rozpor či problém.
Jak ovšem rozumět "zbývajících"? Mohlo by to snad znamenat - např. vztaženo na ty zákazníky - že bychom mohli s 20% úsilí, které věnujeme do práce pro naše zákazníky, získat 80% současných tržeb či zisku (za předpokladu, že bychom si nechali těch 20% nejvýnosnějších zákazníků a ty ostatní poslali ke konkurenci)?
Tím si nejsem úplně jistý… 🤣
Co by to ovšem mohlo znamenat:
Současně upravovat obchodní podmínky pro méně efektivní zákazníky tak, aby buď odešli, nebo se přiblížili těm lepším. Dramaticky to závisí na (realističnosti odhadu) vytížení kapacit (a uplatnitelnosti případných uvolněných), zejména v delším horizontu.
Připustit, že může být užitečné se zákazníka zbavit.
Uplatnění Paretova pravidla v praxi:
... ale pravidlo - pokud to je pravidlo - bude platit. 20% zákazníků vytváří 80% užitku.
Bude platit i v opačném případě, dokud se nezbavíme předposledního zákazníka. Potom bude zřejmé, že 100% úsilí přináší 100% užitku.
Některé příležitosti mají velký potenciál, jiné menší, některé mohou mít třeba i negativní dopad. Je těžké či nemožné předem poznat, která jak dopadne. Když sejeme hrách, bylo by sice pěkné vybrat jen semena, ze kterých vyrostou rostliny, na kterých budou ony "lepší lusky" (pokud to pravidlo neplatí na úrovni lusků i pro jednotlivé rostliny), ale jde to?!
Téměř jistě bez ohledu na to, co a jak si vybereme (pokud vůbec máme možnost volby) bude pořád platit, že menší část práce přinese větší část prospěchu (viz též normální rozdělení).
Pokud Paretovo pravidlo chceme využít, předpokládáme, že 20% užitku pochází z těch "prvních" 80% úsilí a zbývajících 80% z těch "posledních". Což by se dalo vztáhnout k důslednosti a pracovitosti (ve smyslu "usilovnost" - aby člověk dosáhnul na lepší příležitosti, musí se víc snažit).
Toho, co přináší vyšší užitek, je méně než ostatního (viz hrách a normální rozdělení).
Jako když zlatokop hledá zlaté zrnko. Aby nějaké našel, musí zpracovat všechno, do vytěžil. Zkuste mu doporučit, že si má najít claim, kde je toho zlata více. Nebo raději ne, mohlo by to špatně dopadnout, pokud by byl poněkud vznětlivější. Zkrátka není dobré dělat zjednodušené závěry.
Interpretace Paretovo pravidlo v hyperkonkurenčním prostředí, jako je internetový marketing, staví na opačném pojetí - je jasné, že dělat to tak, jak dělají "všichni" (rozumí se podoba a intenzita práce u oné většiny symbolizované 80%), nestačí.
Zlatokopem nemůže být každý. Chce to zarputilost.
Platí, že pro získání minulých 100 % výsledků bylo potřeba 100 % úsilí. Minulost nelze jednoduše aproximovat do budoucnosti. Musíte si vybrat, čemu se chcete věnovat. Do čeho vložíte disponibilní zdroje. Prvním krokem je zbavit se aktivit, které přinášejí na jednotku vložených zdrojů nejméně užitku, pokud pro ty zdroje existuje lepší využití. Nebo jejich rozsah minimalizovat. Jinak nikdy nebudete mít dost kapacit/zdrojů na nalezení a využití těch lukrativnějších.
Na příkladu se zákazníky:
Je dobré se pokusit kreativním způsobem uplatnit Paretovo pravidlo při řízení vlastního času. Jenže Vilfredo nikdy nic takového nepopsal. Implementace 80/20 do všeho možného jsou dost často nepřijatelně pokroucené - tak je berte hodně obezřetně. U času platí totéž - a je to zřejmé každému, kdo se nad tím zamyslí. Nejdříve je potřeba zjistit, čím čas ztrácíme.
Nebo se o tom pobavte s námi. Nic vám nevnucujeme, prvních 80% práce (a 20% užitku) spočívá v tom, že vás naučíme pokládat si ty správné otázky. 🔎 Bez toho to nepůjde.
Když to zvládneme, rádi se pustíme i do těch zbývajících 20%, abychom vám pomohli s hledáním odpovědí. Ty přinesou podstatný užitek - a taky spoustu nových otázek.