Rozpor mezi výsledky v různých časových horizontech.
Podstata je jednoduchá - pokud prostředky, které máme k dispozici, správně investujeme (např. podpora něčeho, co má schopnost zhodnotit existující byznys; nemá to nic společného s obvyklými metodami hodnocení návratnosti investic), obvykle přinesou v budoucnosti vyšší užitek než ten, který můžeme jejich prostřednictvím získat v současnosti (spotřeba). Současně to sebou nese riziko, že se v průběhu času změní podmínky a tím užitek, který lze získat.
Riziko je nutnou cenou za možnost zhodnocení.
Jaký je vztah mezi dlouhodobými a krátkodobými efekty?
Primární příčinou nutnosti řešit tento konflikt je nárůst nejistoty se vzdalujícím se horizontem. Proto nám připadá "jistota" dnešní hodnoty výhodnější, než pochybnost o budoucím zhodnocení. Pokud máme zdrojů nadbytek (technicky nereálná situace), je rozumné využít je na veškeré účelné (které poskytují normativní zhodnocení se zahrnutím rizik) aktivity bez většího přemýšlení. Pokud je ovšem pro potřeby jednoho záměru omezit příděl zdrojů jinému, potřebujeme vědět, jakou hodnotu přinášejí. Včetně zahrnutí rizik a nejistoty.
Měli bychom mít víc záměrů než dokážeme realizovat. Měli bychom si vybírat ty nejvýhodnější. Pokud tomu tak není, měli bychom volné zdroje investovat do zlepšení dovednosti nacházet příležitosti.
Současné aktivity vytvářejí (rozumí se při správním pojetí posilují) předpoklady pro dosahování pozitivních (hospodářských) výsledků v budoucnosti. Pro firmu jsou z dlouhodobého hlediska kritické:
Protože není rozumné žít z podstaty. Očekávat, že vše bude fungovat stále stejně, jako dosud. Je potřeba využivat/respektovat strategické faktory úspěchu a průběžně zvyšovat efektivnost firmy (investice).
Z větší části to závisí na konkrétních podmínkách, firemní kultuře apod. Zjednodušeně (úmyslně jsou uváděny taková rozhodnutí, u kterých není zřejmé, jaké jsou jejich krátkodobé a dlouhodobé důsledky).
V těchto případech je účelné pokusit se důkladně formulovat veškeré dopady a promítnout je do modelu ekonomického řízení. Ale jsou i opačné scénáře, u kterých pravděpodobně platí, že krátkodobý efekt je zřetelně pozitivní a dlouhodobý úmyslně přehlížený.
Kdy je potřeba nabídkové ceny zvyšovat.
Cenotvorba je extrémě podceňovanou oblastí. Zde asi vzniká většina zásadních chyb. V oblasti "úspor" nákladů je ovšem situace stejně tragická, často s fatálními dopady.
Ekonomickou efektivnost běžných aktivit bychom měli vždy posuzovat podle jejích reálných ekonomických důsledků (s využitím modelu ekonomického řízení). Které musí reflektovat dlouhodobé důsledky. Mandatorní aktivity (režijní činnosti) prostě musíme provádět. Co nejefektivněji. Krom toho pracujeme na strategických projektech.
Na některé části otázek z úvodu buď neexistuje odpověď nebo dává smysl pouze v konkrétních podmínkách.
Hodně zjednodušeně - potřebujete kvalitní data + solidní analýzu + umět modelovat očekávání + formalizovat/objektivizovat výběr alternativ... a dobrou vůli to dělat poctivě.
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.