Nevynakládejme čas na práci, která nepřináší odpovídající užitek.
Jsou povinnosti, u kterých je časová náročnost daná. Je ale hodně činností, u kterých člověk neúmyslně spotřebovává více kapacity, než kolik odpovídá jejich přínosu.
Omezte plýtvání časem.
Snažíme se najít mechanismus, který v konečném důsledku umoží seřadit (popř. vyřadit či odmítnout) pracovní úkoly podle jejich skutečného významu (hodnoty). Prací se nerozumí pouze činnost vykonávaná pro zaměstnavatele, ale i osobní aktivity.
Příklad - o svém čase rozhodujete sami. Nemáte žádný nevyčerpatelný zdroj prostředků, takže je potřeba alespoň někdy nějaké peníze získat. Pokud prodáte svoji pracovní sílu zaměstnavateli, lze to brát buď tak, že máte zajištěný příjem a už nic víc dělat nemusíte, nebo hospodaříte s tím zbývajícím časem a rozhodujete se pro nějakou další práci bez tlaku existenční nejistoty, takže se mnohem víc uplatní osobní preference (buď maximalizace zisku nebo pozitivních pocitů). Popř. se snažíte čas, který prodáváte zaměstnavateli, využít co nejlépe, protože věříte tomu, že se to odrazí v jeho vnímané hodnotě.
Pokud zaměstnání nemáte, přijmete jen takovou práci, která nabízí alespoň průměrou produktivitu (je celkem logické, že čím méně práce je k dispozici, tím nižší produktivitu můžete mít, protože je potřeba brát veškerý čas využitelný pro práci; ten průměr by se měl brát i z realisticky očekávatelné práce, nejen z aktuální, rozhodně ne z minulé).
Když jste v situaci, kdy máte dělat něco, co má velmi flexibilní úroveň výstupu (aneb není jisté, jaká kvalita je nutná; extrémně důležitý je tento přístup pro zadavatele při nákupu plnění, u kterých není rozumná šance sjednat diskrétní akceptační kritéria, více dle zájmu - pokud zájem máte, ozvěte se, vzdálená konzultace v rozsahu jednotek člověkodnů je zdarma):
Limit nesmí být vnímán jako přijatelná spotřeba kapacity (v případech, kdy by limit byl výrazně vyšší než odhad potřebného množství práce - resp. pokud vychází výrazně vyšší, je nejspíše něco špatně a je potřeba zjistit, kde). Pokud je limit výrazně nižší než odhad pracnosti, je potřeba znovu vyhodnotit, jestli je vůbec dobře se dné činnosti věnovat. Důležité je důsledně dodržovat principy i pokud pracuji samostatně.
Vypadá to možná jako "timeboxing", ale doufáme, že to může přinést podstatně vyšší užitek (doporučení jak "timeboxing" uchopit snad účelněji, samostatně).
Pokud nejsme ochotni přistoupit na to, že každá (povinná) aktivita musí být ocenitelná, nehneme se z místa. Nemáme způsob, jak je srovnávat, seřadit.
Aktivita s nejasným potenciálním užitkem - např. teritoriální / oborová expanze, popř. nový produkt. V ideálním případě zvýšení příspěvku na krytí o desítky procent. V opačné situaci ztráta na úrovni nákladů projektu a nákladů ztracených příležitostí.
Tohle není úplně srozumitelné - bude příklad.
Konkrétní možnosti např. v systému řízení životního cyklu produktu
Když nebudete mít metodiku a pravidla pro formalizaci, budete se řídit pouze vlastními pocity.
Aktivity (pracovního charakteru), které člověk sám od sebe chce dělat (víceméně bez ohledu na cokoli jiného) budou mít deformovanou subjektivně vnímanou hodnotu a proto jim nelze jednoduše nastavit limit (nejedná se o volnočasové aktivity - ty nesoutěží o disponibilní čas s jinými úkoly - jsou faktorem, který určuje celkový objem pracovního času - reverzní výpočet - viz příklad). Nebo skutečně nemají vyjádřitelnou hodnotu a potom jim lze věnovat pouze ten čas, který zbývá po splnění všech ostatních úkolů, které přinášejí užitek.
Je dobré tyto činnosti chápat jako nebezpečné - když je člověk upřednostní, může se mu stát, že jim věnuje příliš mnoho času a na ty skutečně důležité čas nezbývá.
Bez plánování to nepůjde. Pokud nemáte čas plánovat, musíte si jej udělat.
Toto se týká poměrně značné části aktivit, které člověk dělá, zejména pokud jde o kvalifikovanou práci. V takovém případě platí, že je lepší věnovat čas aktivitě s nejvyšší potenciální produktivitou, než se zabývat několika, u kterých by se musela snižovat produktivita a většinou i pravděpodobnost úspěchu.
U doporučení, že je žádoucí mít v plánu prací rezervy, je zřejmé, jak je důležité si plánovat "co nejméně" činností současně / souběžně. Souvísí to i s přebíháním a zejména s hodnotou času (obvykle platí, že čím dříve je výsledek k dispozici, tím vyšší má hodnotu).
Tohle vše víme. Přesto to většinou děláme přesně opačně.
Takže.
Bez ohledu na to, jaký termín vám dal vedoucí, zákazník nebo kdokoli jiný. Nezapomínejme, že "...co se může pokazit, to se...".
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.