Nikoli nákladů či plánu prací projektu - záměr není projekt! Smyslem je získat zadání a limity pro posouzení ekonomické efektivnosti projektu.
Popravdě je tahle stránka poněkud zastaralá a ne úplně srozumitelně napsaná (a moc dlouhá). Když se zeptáte (třeba v diskusi pod příspěvkem na téma způsob plánování projektů), jak je co myšleno, pomůžete tohle téma objasnit. Nebo se zaregistrujte k odběru notifikací o (obsahových) změnách. Pracujeme na tom. Děkujeme.
Projektový záměr je důvod změny/akce. Projektovým záměrem může být např. "vyrábět (levněji) na Dálném Východě". Tím naplňujeme imperativ "zvyšovat hodnotu firmy" (zhodnotit vázané zdroje & efektivnost + pozice na trhu... dle podloženého předpokladu rostoucí poptávky).
Potřebujeme ho proto, abychom (průběžně) znali limity projektu. Abychom jej dokázali realisticky naplánovat, řídit a přípaně zastavit. Můžete to dělat intuitivně. Jako dosud. Otázka je, jak se to osvědčilo.
Dobrý příklad je reálný příběh z banky z dob nástupu GSM-bankingu - marketingový ředitel požaduje zprovoznění nové služby (říkají tomu sice produkt, ale to je na diskusi jinde).
To, že není úplně triviální provést analýzu a hodnocení záměru pořádně, není důvod to nedělat. Pokud to neumíme, máme dobrý důvod se to naučit. Vyplatí se to.
Je otázka, jak posoudit, jestli potenciální užitek záměru za daného stavu poznání představuje přijatelný (pesimistický) nárůst užitku ve vztahu k riziku ztráty zdrojů. Aneb jestli je za daných okolností "nutné" riziko podstoupit (rizikem se rozumí ohrožení zájmů plynoucí z nejistot na straně užitku získaného prostřednictvím výstupu projektu, tedy naplněním projektového záměru, tak riziko plynoucí z toho, pokud záměr nerealizujeme - tedy projekt neposkytne potřebné výstupy).
Je otázkou, zda se do rizikovosti záměru mají promítnout i rizika, která ohrožují průběžné získávání užitku při realizaci záměru - spíše bude rozumnější je vyhodnotit/posuzovat samostatně (jedná se o centrální registr / systém řízení rizik).
Pokud žádné jiné možnosti zhodnocení zdrojů nejsou, tak existuje minimálně jedna - a to vyměnit vrcholové vedení, protože právě to (že neexistují žádné rozpracované zajímavé příležitosti) je zjevně fatálním omezením vydělávat víc peněz. Což v daném kontextu není příležitost, ale povinnost, protože tato změna (výměna vedení) přináší nekonečně velký (neodhadnutelný) užitek.
Pro posuzování příležitostí je nutné mít minimálně rámcový rozpis přínosů a požadavků. Dle potřeby zpřesňovat. Aby se nezapomínalo např. na úroveň využívání některé nedostatkové vzácné kapacity atd.
Čím dříve se nám podaří začít záměr uskutečňovat - tedy projekt ukončit, tím vyšší užitek přináší.
Termínový limit je fatální datum, po kterém záměr již nepřinese žádný užitek - např. když je vázán na externí událost (olympiáda, ...). Užitkem se rozumí rozdíl mezi pravděpodobnými náklady a výnosy záměru. Obvykle jej bude možno stanovit (byť odhadem) u všech typů záměrů - kdy po určitém datu pravděpodobnost dosažení dostatečného užitku klesne pod přijatelnou úroveň.
Stačí se naučit pracovat s řízením rizik & nejistot (viz jinde).
To je primitivně jednoduché nebo pekelně složité.
Potom stačí z hodnoty přínosu odvodit dynamický termínový a nákladový limit a naučit se pracovat s tím, že každý den dřívějšího dokončení projektu má svoji hodnotu.
Vypadá to tak, že považujeme požadavek (či požadavky) záměru (budoucí výstupy projektu/-ů) za neměnné. Což není úplně přesné.
Souvisí to s podobou akceptací. Což je samostatné téma.
Dynamický výstup (kdy určující je např. termínový nebo nákladový limit a požadované vlastnosti výstupu lze upravovat v průběhu projektu) je dobré popsat samostatně - principy zůstávají stejné, ale je dobré to definovat samostatně.
Pro hodnocení přínosů a rizik projektových záměrů se dají (a měly by) použít klasifikované parametry výkonnosti uvažovaného řešení a spolehlivost jejich odhadu … částečně nutno řešit věrohodnost / spolehlivost vyjádření pravděpodobnosti technického dokončení.
Omluva - ta metodika vyhodnocení má být samostatně, zatím je tady...
Adaptace kapitoly "Jak může podnik vyhodnotit soubor příležitostí...", str. 65-66
Je to „naopak“, protože postupujeme „shora“ – proč – snažíme se vyjádřit limit (rámec) pro náklady (nebo dobu trvání) projektu.
LNZ | = | CPZ | × | NNZ |
LNZ | Nejvýše přípustné náklady na všechny jednorázové aktivity, které je nutno uskutečnit, aby byl realizován projektový záměr (limit nákladů záměru). |
CPZ | Celková suma přínosů toho, že prostřednictvím projektu bude uskutečněn projektový záměr. Zde již jsou zahrnuty provozní náklady a doba přínosů. Můžeme uvažovat s odúročením (časovou hodnotou peněz), ale je to naprosto zbytečné. Snažíme se orientačně vyjádřit, jaký zisk nám přinese to, pokud zrealizujeme svůj záměr. Užitek se tedy rozumí ovlivnění hospodářského výsledku - buď se zvýší tvorba příspěvku na krytí (rozdíl mezi tržbami a náklady na ně - tzn. buď zvyšování tržeb při menším růstu nákladů nebo snižování nákladů při nižším poklesu tržeb) nebo se sníží jeho spotřeba (režijní náklady). Protože užitek přináší až hotové řešení. |
NNZ | Koeficient nákladové náročnosti záměru (subjektivní poměr, ve kterém je vyjádřeno očekávání zadavatele, jaký by pro daný "typ" projektu za daných okolností měl být poměr čistého přínosu a nákladů. Nemůže být větší než 1 (je nutno správně vyjádřit všechny přínosy). Nemusí být využit, ale fakticky znamená úroveň ekonomické efektivnosti, která vyplývá z výběru projektových záměrů - samozřejmě hledáme ty záměry, které mají tento koeficient co nejnižší - tzn. co nejvyšší EE). |
CPZ | = | HHZ | × | PÚZ |
HHZ | Hrubá hodnota záměru. Rozdíl mezi očekávanými výsledky v případě realizace a nerealizace záměru. |
PÚZ | Pravděpodobnost úspěchu záměru. Komplexní vyjádření spolehlivosti - věrohodnosti / pravděpodobnosti správnosti odhadu výsledků. |
PÚZ | = | POU | × | PEZ | × | PTD |
POU | Pravděpodobnost objemu užitku (obchodní úspěch). Tzn. do jaké míry jsou správně očekávané množství a ceny, situace na trhu atd. |
PEZ | Pravděpodobnost ekonomické efektivnosti záměru (tzn. zda náklady v průběhu "provozování" záměru nebudou vyšší než jsme očekávali). Pokud se jedná o projekt, který má ovlivnit pouze náklady (ať již přímé, obchodní nebo režijní), je sporné, jestli mají být zde nebo v "užitku" - jde o to, že některé náklady lze ovlivnit změnou, která průběžně spotřebovává zdroje (a šetří tím větší množství jiných). |
PTD | Pravděpodobnost technického dokončení (nejjednodušší - prostá nejistota projektu/-ů, který je záměr předpokládá). |
Všechny složky celkové pravděpodobnosti určujeme prostřednictvím váženého výsledku vyhodnocení kontrolního seznamu (katalogu standardních otázek).
Tohle není korporátní byrokracie. Účelem je na nic důležitého nezapomenout
Pro projekty, které mění prodej (marketingové kampaně, změny produktového portfolia ... všechna opatření, která mají vliv na chování zákazníků ve vztahu k našim produktům; snažíme se najít a pojmenovat všechny přímé i nepřímé faktory pro všechny dotčené produkty, které lze kvantifikovat - počty oslovených/dotčených zákazníků, změny úspěšnosti nabídek atd.).
I u projektů, které nejsou přímo zaměřeny na prodej, mohou být některé faktory významné (např. důvěryhodnost firmy - soudní spory, publicita/prestiž, prezentace spolupracovníků, ocenění v neproduktových soutěžích, charita aj., kvalita procesů nejen v péči o zákazníka - např. úroveň sankcí od finančního úřadu či cokoliv, co může ovlivnit chování/názor zákazníků ve smyslu důvěryhodnosti, spolehlivosti).
Ale primárně se zaměřujeme na množství a cenu produkce (zákazníky) - příklady.
Pro smysluplné posouzení dopadů je nezbytný odpovídající nástroj.
Předpokládá se, že realizace záměru (výsledek projektu/-ů) ovlivní tvorbu výsledků (zvýší výnosy - ceny či objem produkce - nebo sníží náklady, popř. obojí; náklady na produkt, zákazníka, fungování firmy). Posuzujeme (velmi předběžně), jak věrohodná je uvažovaná provozní ekonomika daného záměru. Konkrétní očekávání jsou již obsažena ve výpočtu odchylek při realizaci a nerealizaci, na této úrovni řešíme pouze spolehlivost našich odhadů.
Otázky, na které má být nalezena odpověď, jsou formulovány jednoduše a jednoznačně - postihují např. u produkce následující oblasti:
Katalog otázek, které reflektují získané zkušenosti a znalosti je užitečným nástrojem. Čím více otázek formulujeme, tím vyšší pravděpodobnost, že budeme schopni sledovat jevy, které bychom jinak snadno přehlédli. Protože všechny otázky (i ty původně irelevantní) musí po celou dobu realizace záměru zůstávat "živé" a slouží k monitorování průběhu a řízení jeho živobního cyklu.
Tým hodnotitelů posuzuje úplnost a věrohodnost plánu prací pomocí katalogu otázek.
Otázky jsou dány typem projektu (pokud typologii využíváme). Pro první odhad (ve fázi hodnocení projektového záměru) se použije pouze rámcový odhad (klasifikované odpovědi - názor zadavatele; při schvalování projektu je nezbytně nutno po vytvoření návrhu plánu prací dosadit informace vyplývající z plánu prací, resp. posoudit, v čem se liší). Stále se ale jedná o názor hodnotitelů projektového záměru. Nemá jich být "co nejvíc", spíše mít jistotu, že tam budou ty podstatné. Musí postihnout to, co se "může pokazit" (kooperace, klíčoví lidé, dostupnost technologií ale především podmínky pro realizaci záměru - typicky situace na trhu).
Každá firma by měla vytvářet a průběžně aktualizovat vlastní katalog otázek. Nemusí to být jen draze zaplacené vlastní zkušenosti - ty tam ale musí být určitě. Takový katalog se dá doplňovat i na základě podnětů vycházejících ze vzdělávání (rozvoje dovedností), spolupráce s partnery či jakýchkoli jiných. Možná je užitečné zlepšit své dovednosti v analýze příčin a zobecňování zkušeností.
Baví nás to. Máme radost, když věci fungují. Rádi sdílíme zkušenosti.
Umíme odhadnout potenciál spolupráce. Vy také. Dohodneme se.
Rádi bychom poprosili ty, komu připadnou informace uváděné v metodice užitečné nebo sporné či mají jiné zkušenosti či mohou doplnit chybějící zdroje, aby se ozvali. Rádi budeme spolupracovat na dalším zlepšování nebo propojíme naše stránky s vašimi.